IMDb En İyi Türk Dizileri (Top6)

1.) Şahsiyet (2018) – IMDb: 9.2

2018 yılında internet üzerinden Puhu Tv aracılığıyla yayınlanmaya başlanan dizinin oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Cansu Dere ve Metin Akdülger’e yer vermiştir. Emekliliğini sakin ve huzurlu bir şekilde geçiren Agah bey kendisine konulan Alzheimer teşhisiyle yıkılır. Önceleri her şeyi unutacak olmaktan korkan Agah sonrasında bunun bir fırsat olduğunu ve ertelediği birkaç cinayeti işlemesi halinde vicdan azabı çekmeyeceğini düşünür. Agah Bey kısa sürede harekete geçer ancak bu sırada cinayet büro amiri Nevra’da işini hakkıyla yapmaktadır. Haluk Bilginer’in inanılmaz bir oyunculuk performansı sunduğu dizi sayesinde başarılı aktör Uluslararası Emmy ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır.

2.) Leyla ile Mecnun (2011–2014)–IMDb: 9.1

En iyi Türk dizilerinden biri olan Leyla ile Mecnun’un efsaneleşen hikayeye benzer senaryosunun yanı sıra absürd komedi türünde yazılmış olması da dikkat çekmiştir. Her bölümde yapılan umarsızca göndermeler diziyi final yapamadan sona erdirse de 100’ün üzerinde yayınlanan bölümüyle akıllara kazınmayı başarmıştır. İsmail Abi tiplemesinin izleyicilerce çok beğenildiği dizinin oyuncu kadrosunda Ali Atay, Ahmet Mümtaz Taylan ve Serkan Keskin gibi ünlü isimler yer almıştır.

3.) Süper Baba (1993 – 1997) – IMDb: 8.7

Oyuncu kadrosunda Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç ve Jülide Kural yer almıştır. Zamanında sevdiği kadın İpek ile değilde zengin bir kadın evlenen Fikret’in hikayesi bu filmin konusudur. İpek’i hala çok seven Fikret karısından boşanıp 3 çocuğuyla birlikte yaşamaya başlar. Ancak çocuklara bakabilmek için gece gündüz çalışmak zorunda kalır. “Süper Baba” hem mahallelinin hem de ailenin sorunları, muhabbetleri, üzüntüleri ve sevinçlerini birebir izleyicisine yansıtan başarılı bir yapımdır.

4.) Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi (2010 – 2019)–IMDb: 8.7

TV izleyicilerinin ilk başlarda sadece bir kısmının izlediği dizi verdiği mesajlar ve efsane repliklerle adeta Türk dizi tarihinin kült yapımlarından biri olmuştur. Dizinin oyuncu kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, İnanç Konukçu ve Berkan Şal rol almıştır. Polisiye türü bir dizi olan Behzat Ç.  Cinayet masasında baş komiser olan Behzat ve ekibinin hikayelerini anlatmıştır.

5.) 7 Numara (2000 – 2003) – IMDb: 8.7

2000’li yıllara damgasını vuran ve akıllarda yer edinen efsane komedi dizisi 7 Numara üniversite okumak için İstabul’a gelen 4 kız ile taşradan yeni gelmiş gençler arasında geçen hikayeyi anlatmaktadır. 4 kız arkadaş yurtta kalmak yerine bir ev tutmak isterler ancak uzun süre bir ev bulamazlar. Eninde sonun Vahit ve Zeliha adındaki inşalara ait 2 katlı 7 numaralı evin üst katına taşınırlar. Bu sırada Vahit Bey’in köylü akrabaları da evin alt katına yerleşince komedi dolu olaylar başlar.

6.) Ezel (2009 – 2011) – IMDb: 8.6

Hikayesiyle ve oyuncu kadrosuyla uzun yıllar boyunca Türk dizi tarihindeki özel yerinin koruyacak olan “Ezel” dizisi yakın arkadaşları ve canından çok sevdiği “Eyşan” tarafından ihanete uğrayan Ömer’in acıklı hikayesiyle başlamıştır. Hapishanede tanıştığı Dayı lakaplı Ramiz Karaeski sayesinde tekrar hayata dönen Ömer eski dostlarının karşısına Ezel olarak dikilir. Her bölümünde hikayeyi dolu dolu yaşayacağınız bu dizinin oyuncu kadrosunda, Kenan İmirzalıoğlu, Tuncel Kurtiz, Haluk Bilginer, Cansu Dere, Barış Falay, İsmail Filiz, Burçin Terzioğlu, Kıvanç Tatlıtuğ ve Ufuk Bayraktar gibi sektöründe önde gelen daha birçok ismi yer almıştır.

IMDb En İyi Türk Dizileri (Top6)” için 2 yorum

 • 21 Eylül 2020 tarihinde, saat 22:41
  Permalink

  Ezel en iyisi eline sağlık

  Yanıtla
 • 22 Eylül 2020 tarihinde, saat 00:00
  Permalink

  Behzat komiserime ve Ezel Bayraktar’a biraz haksızlık olmuş gibi geldi ama emeğine sağlık canım

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir