Ekonomisi En İyi Olan Ülkeler (TOP5)

1. Amerika Birleşik Devletleri

ABD dünyanın en güçlü ülkesi olmayı bu sene de sürdürüyor. Amerika Birleşik Devletleri 1871’den beri dünyanın en büyük ekonomisi. ABD’nin ekonomisinin büyüklüğü 2018 yılında nominal olarak 20.58 trilyon dolardı ve bu sayının 2020 yılında 22.32 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Ülkenin ‘süper güç’ olarak adlandırılmasındaki en büyük nedenler ise ülkedeki gelişmiş altyapı, teknoloji ve doğal kaynaklar olarak sıralanabilir. Ayrıca ABD ekonomisi global ekonominin dörtte birini oluşturuyor.

2. Çin

Çin geçirdiğimiz son on yılda inanılmaz büyük bir değişim geçirerek ekonomik anlamda büyük bir yol kat etti ve aynı zamanda merkezi olarak planlanmış kapalı bir ekonominin nasıl bir üretim ve ihracat merkezine dönüşebileceğini tüm dünyaya göstermiş oldu.

3. Japonya

Japonya, GSYİH’sı 2019’da 5 trilyon doları aşan dünyanın üç büyük ekonomisinden biridir. 2008 krizi her ülkeyi olduğu kadar Japonya’yı da çok etkiledi.

4. Almanya

Avrupa Birliği’nin en önemli ülkesi podyumda yer bulamasa da dördüncü ülke olmayı sürdürüyor. AB’nin hem nüfus hem de ekonomik anlamda en büyük ülkesi, Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden beri dünya üzerinde etkisini artırmaya devam ediyor.

5. Birleşik Krallık

1992’den beri sürekli büyüyen İngiliz ekonomisinde 1997-2004 yılları arasında özel tüketim,
GSYİH’da yaşanan büyümeden daha yüksek oranda artmıştır. Bu da hane halkı borçlarının
artmasına neden olmuştur. Borç/gelir oranı 2007 yılında 1980’lerden beri en yüksek
seviyesine ulaşmıştır, bu durum da piyasanın faizlerdeki değişikliklere daha hassas hale
gelmesine yol açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir